PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107312}

Obłęd

The Jacket
7,5 69 910
ocen
7,5 10 1 69910
6,3 11
ocen krytyków
Obłęd
powrót do forum filmu Obłęd

Witam,
zastanawia mnie w jakich jeszcze produkcjach użyty został motyw szpitala psychiatrycznego?
Na razie mam właśnie 'Obłęd' i 'Lot nad kukułczym gniazdem'.
Drodzy kinoamaniacy, zwracam się do was z proźbą o podanie kilku dobrych tytułów ;]
Za wszelką pomoc będę dozgonnie wdzięczny :>

ocenił(a) film na 8
Cinoslaw

yyy... o.O
a że który to temat był, bo ja takiego na liście nie widziałam... ;o

Cinoslaw

proponowałbym zahaczyć też o "Gabinet doktora Caligari" z 1919, może się wydawać ciężkostrawny, bo to czarno-biały niemy film, ale po pierwsze posiada niesamowity klimat mimo upływu lat, a po drugie rozpoczynając nowy kierunek w kinie - zwany "niemieckim ekspresjonizmem", wzbudził też fascynację widzów niesamowitością, psychodelicznymi wizjami i mrocznymi zakamarkami ludzkiej duszy obrazowanymi w kinie - po nim powstały min filmy takie jak "Nosferatu - symfonia grozy" jeśli interesuje Cię to zagadnienie, na prawdę warto o nim czegoś poszukać, sporo jest na ten temat informacji zarówno w literaturze jak i w necie...:)
z nowszych produkcji hmmm ciężko mi teraz sobie przypomnieć coś szczególnego, jak tylko coś mi się przypomni - napiszę...

Cinoslaw

aaa...! i jeszcze "12 małp" z Willisem i Pittem, nie wiem czy widziałeś...

eisenstein

"Gabinet doktora Caligari" zapowiada się całkiem ciekawie. Osobiście jestem otwarty na każdy roadzaj kina i tym z pewnością nie pogardzę. Już zamówiłem na allegro więc nie pozostaje mi nic innego jak WIELKIE DZIĘKI eisenstein. Bez Ciebie moja prezentacja byłaby o wiele uboższa.
Gorąco pozdrawiam.

Cinoslaw

kolejnym filmem zawierającym podobny motyw jest "Szpital Królestwo" na podstawie książki Stephena Kinga - powstał serial i film pełnometrażowy ale nie udało mi się go niestety obejrzeć więc nie mogę go ocenić ...

ocenił(a) film na 8
eisenstein

Polecam też film "Przerwana lekcja muzyki". Niektórzy określają go jako "Lot nad kukułczym gniazdem" w damskiej obsadzie, chociaż ja byłbym daleko od takich wniosków. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
holcer

Nie można zapomnieć o K-PAX :)Jeden z moich ulubionych filmów. Szpital psychiatryczny jest wykorzystany, ale nie w tak psychodeliczny sposób jak. np. w 12 Małp czy The Jacket.

ocenił(a) film na 9
ciro85

podobną tetmatykę ma film I inside the z Ryanem Phillippe

ocenił(a) film na 6
holcer

obejrzałam oba filmy i oba uwielbiam ale prócz tematyki ciężko mi się wielu podobnych wątków dopatrzeć, słyszałam, że je się porównuje ale nie rozumiem na jakiej podstawie

Cinoslaw

K-PAX - świetne kino, a ja całkiem o nim zapomniałem - dzięki ciro85!
Co do "Przerwanej lekcji muzyki", to dużo słyszałem, dlatego napewno sprawdzę i wcisne do prezentacj.
Teraz pozostaje tylko dopracować, wykuć i przedstawić szanownej komisji ;]
Pozdrowienia dla wszystkich pomocnych.

użytkownik usunięty
Cinoslaw

Ja polecam dramat PRZEBUDZENIA z Robertem de Niro (rewelacja) oraz INSANITARIUM - horror, bardzo dobry i szokujący.

Kilka innych tytułów zaproponowali moi poprzednicy ;] Ale LOT NAD KUKUŁCZYM GNIAZDEM oraz PRZERWANĄ LEKCJĘ MUZYKI również polecam ;]

ocenił(a) film na 9
Cinoslaw

"Spojrzenie mordercy"
"Przerwana lekcja muzyki"
"Pora Mroku" (jakże straszny polski horror ;P
sorry, ze w ogole o nim wspominam, ale jakby nie patrze psychiatryk mamy)

Cinoslaw

Witam-mam małą sprawę do Cinosława. Proszę o jakiś kontakt
gg: 1685294
e-mail: l.pantak@gmail.com

Cinoslaw

Polecam "Jestem cyborgiem i to jest ok" :-)

Cinoslaw

To ja dorzucę "Weronika postanawia umrzeć". Były też takie dwa odcinki Dr-a House'a jak był w psychiatryku i próbował się oprzeć leczeniu.

użytkownik usunięty
Cinoslaw

Wyspa tajemnic

ocenił(a) film na 8
Cinoslaw

Temat od dawna nieaktualny ale i tak odpowiem :)
Jeden z najbardziej zapadających w pamięć motywów szpitala psychiatrycznego pojawia się w "Drabinie Jakubowa".
A poza tym bardzo fajny teatr tv - "Kuracja" - akcja w całości rozgrywa się w psychiatryku.

Cinoslaw

"Bunkier" ("The Hole" - 2001), "Nikomu ani słowa", "Gothika"

ocenił(a) film na 7
izzi87

Mieliście taki temat? Szkoda, że ja na taki nie trafiłem :/ Wziąłbym bez mrugnięcia okiem. Nie było żadnego dobrego na podstawie filmu.

Arkadiuszk44

Może znacie jakieś opracowania na ten temat (literatura przedmiotu), bo niestety oprócz "Fabryki Obłędu" nic nie mogę znaleźć.
Byłabym bardzo wdzięczna :)

ocenił(a) film na 9
Cinoslaw

znam ludzi, ktorym się jacob's ladder podobał

ocenił(a) film na 7
Cinoslaw

"Mechaniczna pomarańcza" jest takowy motyw, nie ma szpitala psychiatrycznego, ale jest leczenie psychologów niekonwencjonalną metodą, by uleczyć od zła.

ocenił(a) film na 9
przemyslav07

" Kuracja" Smarzowskiego dobry choć jest to spektakl tv

goro84

http://www.filmweb.pl/film/Dom+szaleńców-2004-105919
Madhouse:)

ocenił(a) film na 8
Cinoslaw

Jeszcze jest "Niebezpieczna metoda", też z Kierą Knightly. :)

ocenił(a) film na 8
ola_cp

Keirą Knightley, sory ;)

ola_cp

Aż się dziwię, że nikt nie wspomniał jeszcze o "Girl Interrupted" (Przerwana lekcja muzyki). Angelina Jolie wybitnie gra świruskę! I jeszcze piękna Winona Rider. Bardzo go wam polecam :)

ocenił(a) film na 6
Cinoslaw

"Twelve Monkeys" świetny film polecam.

ocenił(a) film na 2
Cinoslaw

Szpital przemienienia - 1978 -produkcja: Polska,

Shock Corridor - 1963 - produkcja: USA,



Cinoslaw

"Grave Encounters" - horror, którego akcja toczy się w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym.

Cinoslaw

Gothika
Dziewiąta sesja

ocenił(a) film na 8
Cinoslaw

ludzie, ziomek pisał w 2007 roku że potrzebuje filmów do prezentacji maturalnej, a już mamy 2013 i podpowiedzi wciąż nie brakuje.
jak nie zdał do tej pory, to już raczej nie zda :D

ocenił(a) film na 9
domino7

To dopiero mamy "podróże w czasie". Przydałoby się by Cinoslaw teraz się wypowiedział i pozostanie tylko klasnąć w rączki i wpatrywać się w tę wisienkę na torcie. :)

ocenił(a) film na 10
Cinoslaw

- It's Kind of a Funny Story (Całkiem zabawna historia) 2010 - lekki komedio-dramat, dobrze się ogląda, poruszona kwestia depresji. Pozytywne zaskoczenie.

- Birdy (Ptasiek) 1984 - film Alana Parkera także wiadomo o co chodzi. Świetna historia, poruszająca gra aktorska i dobrze dobrana muzyka. Rozrywka na najwyższym poziomie.

- The Ward (Oddział) 2010 - jeszcze nie widziałem ale wiem że powstał i jest o tej tematyce

- The Magdalene Sisters (Siostry Magdalenki) 2002 - nie jest to film o typowym szpitalu ale zakładzie prowadzonym przez Siostry św. Marii Magdaleny, gdzie panowały surowe warunki, kary i nieludzkie traktowanie. Ogólnie wart obejrzenia jak najbardziej.

- Changeling (Oszukana) 2008 - pojawia się motyw szpitala psychiatrycznego ale tylko częściowo. Sam film jest bardzo dobry.

- Das Experiment (Eksperyment) 2001 oraz remake The Experiment (Eksperyment) 2010 - tematyka zbliżona. nie jest o szpitalu psychiatrycznym ale o symulacji więzienia. Jednak scenografia, stroje, oraz całe funkcjonowanie "więzienia" przypomina szpital. Polecam obejrzeć pierwowzór niemiecki z 2001 remake słaby i niepotrzebny.

- Sling Blade (Blizny przeszłości) 1996 - w tym filmie przewija się motyw szpitala. Wiąże się to z postacią, która po odsiadce w psychiatryku wychodzi na wolność i musi się w niej odnaleść. Billy Bob rewelka. Czapki z głów.

Na razie tyle mi do głowy przychodzi. Niektóre co znam już wymienione zostały.
Pozdro.
Szersza jest tematyka więzienna...

użytkownik usunięty
Cinoslaw

Sucker Punch

ocenił(a) film na 10
Cinoslaw

Jakby chłopak jeszcze nie zdał to jest jeszcze kilka motywów z szpitalem psychiatrycznym:

- Dom obłąkanych dusz / Sanitarium (2013)
- Waking Madison (2010)
- Powtórzenia / Repeaters (2010) - aczkolwiek to nie jest psychiatryk tylko odwykówka gdzie bohaterowie utknęli w pętli czasu i przeżywają ten sam dzień ciągle na nowo

ocenił(a) film na 7
Cinoslaw

http://www.filmweb.pl/user/asiabiba/blog/570307-Filmy+z+motywem+psychiatryka

ocenił(a) film na 6
Cinoslaw

Dorothy Mills bez sensu przetłumaczone na polski egzorcyzmy. <spoiler> Mamy tu mało szpitala, ale jest postac leczonej kobiety=psycholozki=dziewczynki grzecznej=dziewczynki niegrzecznej a na koncu to niewiadomo w koncu czy cała akcja nie jest w głowie kobiety

Cinoslaw

Wyspa tajemnic, Oszukana z Angelina Jolie ( cały film nie rozgrywa się w szpitalu, ale jest motyw).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones